
Szülő-csecsemő konzultáció
Röviden a legfontosabb tudnivalók
Ki vesz részt a konzultáción?
A gyermek és a szülő, szerencsés, ha mind a két szülő jelen tud lenni.
Milyen korcsoporttal dolgozom?
0-5 éves gyermekek és szüleik.
Milyen hosszú egy konzultácós ülés?
90 perc.
Milyen gyakran találkozunk?
Általában 2 hetente, de ritkán előfordul, hogy hetente.
Hány konzultációs alkalomra lehet számítani?
Általában 3-12 alkalom szükséges.
Mi is a szülő-csecsemő konzultáció?
A szülő-csecsemő konzultáció egy olyan támogató folyamat, amelyben segítem a szülőket a csecsemőjük viselkedésének és fejlődésének jobb megértésében. A konzultáció során együtt dolgozom a családdal.
A konzultáción a gyermek és a szülők/szülők együttes jelenléte lehetőséget nyújt a szülő, a szülő-gyermek kapcsolat és a család erőforrásainak a feltérképezésére, amikre építve közös munkával létrehozott változás segítségével rendeződhetnek a nehézségek.
Milyen életesemények vezethetnek a konulensi segítség igénybe vételéhez?
Egy gyermek születése, az első évek nagyon sok változást, új helyzetet hoznak egy család életében. A szülők sokszor bizonytalanok az új szituációkban, egyedül érzik magukat. Jól jönne egy kis megerősítés, hogy "Jól csinálod!", "Értem, hogy mi okoz Neked nehézséget."
A sorozatos változások alkalmával elcsúszások jöhetnek létre a szülő-gyermek kapcsolatban, amik viselkedésszabályozási nehézségekben mutatkoznak meg. Ez a helyzet megterhelő a szülő, a gyermek és az egész család számára.
Milyen célt fogalmaz meg a konzultáció?
A célom támogatni a szülő-gyermek kapcsolatot annak érdekében, hogy segítsek megoldani az esetleges nehézségeket, például alvási, etetési vagy sírási problémákat.
Miben más a konzulens, mint egy barátnő?
Konzulensként támogató jelenléttel, érzelmi biztonsággal és figyelemmel kísérem a családokat egy közös felfedező úton. Ezen az úton együtt vizsgáljuk meg azokat a gyermeki viselkedéseket, anyai érzéseket és kapcsolati dinamikákat, amelyek nehézséget okoznak. Feltárjuk azok mélyebb okait és megtaláljuk a lehetséges megoldásokat. A konzulens alap diplomával rendelkező (pszichológus, gyermekorvos, pedagógus, stb.), aki 2 éves egyetemi képzés keretében hiteles, naprakész információkat sajátított el a gyermeki fejlődésről, szülő-gyermek kapcsolatról, a szülőségről a segítő beszélgetés technikája mellett.
Milyen segítséget tudok nyújtani?
A nehézségek megoldása elősegítik a gyermek érzelmi és pszichés fejlődését, hatva ezen kersztül az egész család jólétére, a mindennapok örömteli megélésére.
A folyamat célja, hogy a szülők magabiztosabban kezeljék a kihívásokat, és harmonikus kapcsolatot alakítsanak ki a gyermekükkel, ezen keresztül a család élete kiegyensúlyozottabbá váljon. A praktikus tanácsok, információk mellett nagyon lényeges része a családok egyedi történeteinek, megoldásmódjainak, kapcsolódási mintáiknak a feltérképezése.
A konzultáció során a résztvevőkkel közösen keressük meg a személyre szabott megoldásokat. A folyamat során lehetőség nyílik a problémás viselkedés mélyebb megértésére, ami hozzájárul a tartós változáshoz. Az első interjú során feltárt információk alapján dől el, hogy a 3. életévüket betöltött gyermekek esetén szülő-csecemő konzultáció vagy szülői pszichológiai tanácsadás keretében folytatjuk a közös munkát.
Mitől függ a konzultációs folyamat hossza?
A konzultációs folyamat általában 3-12 alkalomból áll, melynek során átbeszéljük a szülői szerepeket, a gyermek viselkedésének hátterét és annak megértését.
Célom, hogy a szülők felismerjék, milyen eszközeik vannak a gyermekük jelzéseinek megértésére. A megfelelő válasz adása pedig segítséget nyújt a baba megnyugtatásában és támogatja a gyermek önszabályozóképességének a fejlődését.
A folyamat segítséget nyújt Önöknek abban, hogy magabiztosabban kezeljék a nehéz helyzeteket.
Nagyon egyedi, hogy hány konzultációs alkalomra van szükség. Előfordul, hogy egy-két alkalom alatt elindul a változás, ami a szülőt már az elégedettség érzésével tölti el. Azonban az sem ritka, hogy több alkalomra van szükség.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy 3-10/12 találkozás szükséges egy probléma oldódásához. A közös munka akkor a legoptimálisabb, ha kéthetente találkozunk egy 90 perces ülés keretében.
Amit még fontos tudni
Amennyiben néhány alkalom után az derülne ki, hogy a nehézség megoldásához nem a szülő-csecsemő konzultáció kerete a legcélravezetőbb, akkor sem maradnak egyedül. Információt fogok nyújtani, hogy merre induljanak tovább.
Mivel a szülő-csecsemő konzultáció a csecsemők és kisgyermekek pszichoszomatikus tüneteinek az enyhítésére szolgál, ezért nem helyettesíti sem a gyermekorvosi kivizsgálást és kezelést, a fejlesztőpedagógusi felmérést és foglalkozást, mozgásfelmérést és semmilyen mozgásterápiát.
A konzultációban való részvétel nem teszi szükségtelenné a szülő, esetleg a gyermek pszichoterápiáját, amit kizárólag pszichoterapeuta végezhet. Nem helyettesíti a család családterápiás folyamatban való részvételét. A szülő-csecsemő konzulensnek nincsen jogosítványa semmilyen szakvélemény kiállítására.
Munkámra, mint minden pszichológusi tevékenységre titoktartás vonatkozik. Ez alól kivételt képez, amennyiben a konzultáció során tudomásomra jut a gyermek bántalmazása, súlyos testi vagy lelki veszélyeztetése, elhanyagolása, illetve öngyilkossági kísérlet. Ebben az esetben jelzési kötelezettségem van.

A kapcsolat felvétele után a konzultációs folyamattal kapcsolatban felmerülő kérdéseikre szívesen válaszolok.
