Úton az anyaság felé
Az anyaság felé vezető út egészen messziről indul, saját édesanyánkhoz való kapcsolattól. Az anyaságra való felkészülés kezdődhet a fogantatás előtt vagy a várandósság alatt. Ahhoz, hogy egy szakmát elsajátítsunk sok-sok évet kell tanulni. Az anyaságban viszont egyszer csak ott találjuk magunkat, nincs előírt tanterv, amit megtanulva biztosan minden szükséges információval fel leszünk vértezve. Az anyaság, mint állapot nem csupán elsajátítható tudásanyagot jelent, hanem nagyon sokféle érzelmet. Az anyává válás felé vezető úton nagyon fontos megismerni az itt megjelenő érzéseket, még akkor is, ha sokszor ellentmondásosak.
Ez az időszak sok kérdést és bizonytalanságot tartogat egy nő számára. Jó leszek? Jól fogom csinálni? Ezek a kérdések akkor is bennünk vannak, ha egy új munkahelyre megyünk. Az a különbség, hogy az anyai hivatásban nincs próbaidő. Az anyává válás egy társasjáték, aminek a férjünk, a nagyszülők és a születendő gyermek is részese. A játék alakulását a szereplők közötti kapcsolatok nagyban befolyásolják. Az a "Szerencskártya" az élet társasjátékában, hogy tudunk külső segítséget is bevonni. A játékszabályt vagy használati útmutatót nem kapjuk a babával együtt, a családnak kell közösen kialakítani.

1. Milyen kérdésekkel fordulhatsz hozzám?
Ha bizonytalan vagy az anyaságra való felkészülésben, segítek feltárni az érzéseidet, hogy magabiztosabban és nyugodtabban várhasd a kisbabádat.
Ha szorongást vagy félelmet érzel a szüléssel kapcsolatban, együtt megkeressük ennek okait, és olyan megküzdési stratégiákat alakítunk ki, amelyek megkönnyítik ezt az időszakot.
Ha ambivalens érzéseid vannak a babavárás kapcsán, megnyugtatlak, hogy ez teljesen természetes, és segítek tisztábban látni a benned zajló folyamatokat.
Ha úgy érzed, a környezeted túl sok elvárást támaszt veled szemben, támogatlak abban, hogy megtaláld a saját utadat, és magabiztosabban érvényesítsd a szükségleteidet.
Ha a párkapcsolatod megváltozott a várandósság alatt, segítek abban, hogy jobban megértsétek egymást, és közösen alakítsatok ki egy stabil alapot a szülővé válás előtt.
Ha nehézséget okoz a testi és lelki változások elfogadása, együtt dolgozunk azon, hogy közelebb kerülj a tested és önmagad elfogadásához ebben az új élethelyzetben.
Ha a szülés utáni időszaktól tartasz, segítek felkészülni arra, hogyan kezeld az új helyzeteket, és hogyan kérj támogatást, amikor szükséged van rá.
Ha szeretnél tudatosan készülni az anyaságra, biztonságos térben beszélhetünk a vágyaidról, félelmeidről és arról, hogyan alakíts ki egy kiegyensúlyozott kapcsolatot a babáddal.
2. Miért több, mint egy szülésre felkészítő?
Mert nem csak a szülésre, hanem az anyává válás érzelmi és pszichés folyamatára is felkészít. Segítek megérteni a benned zajló változásokat, hogy magabiztosabban indulhass el ezen az úton.
Mert nemcsak információt ad, hanem lehetőséget teremt az érzéseid feldolgozására is. A várandósság rengeteg örömöt, de bizonytalanságot is hozhat – ez egy olyan tér, ahol minden kérdésednek helye van.
Mert figyelmet fordít a szülés utáni időszakra is. Az anyává válás nem ér véget a szüléssel, sőt, akkor kezdődik igazán. Segítek felkészülni a kezdeti időszak kihívásaira és az új szerepeddel járó érzésekre.
Mert nem csak a babára, hanem rád is fókuszál. A szülésfelkészítés mellett támogatást nyújtok abban, hogy megtaláld a saját utadat az anyaságban, és figyelmet fordíts a saját jól-létedre is.
Mert a kapcsolatokról is szól. A szülés és az anyává válás a párkapcsolatot és a családi dinamikát is formálja – segítek, hogy ezt a változást tudatosan és támogató közegben élhesd meg.
- Mert olyan érzelemkezelési technikák elsajátítására is lehetőség nyílik. amiket a szülésen túl is könnyen tudsz hasznosítani a mindennapokban.
3. Hogyan képzeljem el ezt a tanácsadási formát?
- egy alkalom 50 perces
- hetente vagy két hetenként fogunk találkozni
- amennyiben szeretnétek egy-egy alkalommal a párodat is szívesen látom, ebben az esetben egy 90 perces
- személyes és online találkozásokra is van lehetőség
4. Mit tud nyújtani a pszichológus?
Az élet bármely szakaszában előfordulhat olyan szituáció, amikor érdemes akár csak néhány alkalom erejéig is pszichológus segítségét kérni.
Mert a pszichológus:
- kívülálló, ezért elfogultság nélkül látja a dolgokat
- nem kritizál, ítélkezik
- feltétel nélkül elfogadja, amit a kliens mond
- elfogadja a kliens által szubjektív valóságként megélt érzéseket, gondolatokat, élményeket, életeseményeket, függetlenül attól, hogy azokkal egyet ért-e
- segítő kérdések alkalmazásával hozzájárulhat a probléma új megvilágításba helyezésével
- segíthet új összefüggések meglátásában, a ráébredésben
- hozzájárulhat ahhoz, hogy a kliens jobban átlássa, megértse a fókuszban lévő problémát
- segíthet megérteni a következmények és a kliens viselkedése közötti összefüggéseket
- korábbi tapasztalata révén több hasonló helyzettel találkozott
- titoktartás vonatkozik rá, kivéve a hatályos törvények értelmében kiskorú veszélyeztetésére utaló információk esetén
- a pszichológusokra vonatkozó szakmai és etikai kódex előírásaihoz tartja magát